Zásnubní Prsteny

Jaký zásnubní prsten vybrat?

Zaskočila vás šíře nabídky zásnubních prstýnků? Zmítají vás pochybnosti o tom, jestli se váš favorit bude líbit i vaší milé, zda se jí bude hodit k ostatním šperkům, které nosí, zda není moc kýčovitý nebo naopak příliš usedlý? Níže jsme pro vás popsali několik bodů, které vám pomohou vybrat ten nejlepší zásnubní prsten pro vaši nastávající.

Jak vybrat zásnubní prsten?

Zásnubní prsten je šperkem, který bude dennodenně zdobit prst vaší milé, ideálně po zbytek života. Snažte se proto, aby se zásnubní prsten co nejlépe hodil i k ostatním šperkům, které žena nosí. I když si to možná nedokážete představit, pak vězte, že máloco vypadá hůř, než kombinuje-li žena žluté šperky s bílými případně několik zcela nesourodých stylů šperků.

Má-li vaše nastávající většinu šperků stříbrných, ocelových nebo z bílého zlata, pak není od věci darovat jí zásnubní prsten ve stejné barvě, aby jej mohla nosit s ostatními doplňky, netoužíte-li jí ovšem k zásnubám vybavit celou šperkovnici.

Co se týče stylu zásnubního prstenu, snažte se co nejvíc trefit se do stylu šperků, jaké žena nosí, zda jsou hodně zdobné, jemné, výrazné, jednoduché, masivní… Prsten, který se již na první pohled z dálky nehodí k ostatním šperkům ženy, vypadá, jako by si jej hlídala kamarádce.

Zásnubní prsten- bílé nebo žluté zlato?

Nikde není předepsáno, jakou barvu by měl zásnubní prsten mít. Existují prsteny z bílého zlata, žlutého, červeného, zeleného a jejich nejrůznější kombinace. Zásnubní (a posléze i snubní) prstýnky ze Žlutého zlata jsou pravděpodobně nejrozšířenější a nejtradičnější, avšak mnoho mladých žen je (právem?) považuje za nemoderní a zastaralé.

V současné době patří k nejoblíbenějším zásnubní prstýnky z bílého zlata, které působí mladistvě a moderně, což však může být viděno i jako jejich nevýhoda. Zásnubní prsteny z bílého zlata mohou působit jako krásný doplněk/dekorace a ne každý si jej ihned spojí se zásnubním prstýnkem.

Nepřipadají-li vám zásnubní prsteny z bílého zlata dost tradiční, zvolte kombinované zlato, chirurgická ocel nebo wolfram. Obrovskou výhodou dvoubarevných prstenů (žluto-bílých, červeno-bílých, červeno-žlutých) je, že se hodí k oběma typům šperků. Má-li vaše milá polovinu šperků bílých a druhou ze žlutého zlata, pak kombinovaný zásnubní prsten se jí bude hodit ke všemu. Kombinovaný zásnubní prsten v sobě spojuje tradici a moderní vzhled.

Myslete i na sebe, aneb aby se zásnubní prstýnek hodil ke snubnímu

Při výběru zásnubního prstenu nezapomínejte na to, že rozhodnete-li se pro žlutý kov, musí být žluté i snubní prstýnky a naopak, rozhodnete-li se pro bílý kov, musí být bílé. Rozhodně nevypadá hezky, má-li žena jeden prstýnek bílý a druhý žlutý… jeden z nich by pak dříve či později pravděpodobně skončil v krabičce v šuplíku.

Pokud vám představa žlutého zlata na muži asociuje sňatkového podvodníka, nedávejte žlutý zásnubní prsten ani své dívce. Snubní prstýnky z bílého zlata jsou velmi populární, ovšem ty pánské mohou působit jako kroužek od klíčů či železný prstýnek z pouti. Oproti tomu velmi elegantně a moderně působí snubní prstýnky z kombinovaného zlata a to pánské i dámské. Vyberete-li však z kombinovaného zlata už prstýnek zásnubní, pak si musíte dávat velký pozor na to, abyste na snubních prstýncích trefili stejnou barvu zlata!

Výrazný nebo decentní zásnubní prsten?

Tak toto je otázka, kterou si v klenotnictví klade nejeden muž. Výrazné prsteny zaujmou a okouzlí, málokdo přeci řekne „to je krásný, decentní, nenápadný prstýnek!“ Na druhou stranu se muži bojí, aby jejich extra výběr nezaváněl kýčem a aby se líbil jejich milé, proto pak většinou sáhnou po mnohem střízlivějším modelu, než jaký by vybrali původně.

Pravda o zásnubním prstenu je následující: nenosí-li žena běžně na ruce žádné jiné prstýnky, pak může být zásnubní prsten výraznější, např. s větším kamenem, více kameny, v netradičním provedení. Samotný výrazný zásnubní prstýnek na ruce krásně vynikne, a přesto bude působit elegantně a nápaditě. Nosí-li však žena na ruce i další prstýnky, které nehodlá jen tak odložit, měl by být zásnubní prstýnek spíše decentní, aby se k ostatním prstýnkům hodil a nepůsobil lacině.

Zda se rozhodnout pro nápadný nebo naopak jemný zásnubní prsten záleží v neposlední řadě i na povaze ženy, např. sportovkyně tělem i duší pravděpodobně ocení a využije spíš jednoduchý zásnubní prstýnek než výrazný zdobený šperk a naopak.