Zásnubní Prsteny

Zásnubní prsten a cena

O ceně zásnubního prstenu koluje mnoho pověr. Říká se, že cena zásnubního prstenu by se měla rovnat výši měsíčního platu muže. Podle jiné pověry by jeho cena měla dosahovat až trojnásobku platu. Praví se také, že trvalost vztahu je vyjádřena kamenem v prstenu. Má-li muž zájem o svazek na celý život, pak svůj úmysl nejlépe vyjádří diamantem, který je věčný a neměnný. Tyto mýty se však zrodily ve šperkařských dílnách, s jediným cílem, zvýšit zisky klenotníků. Váš výběr by se proto měl řídit pouze vaším uvážením a finančními možnostmi.

Cena zásnubního prstenu závisí především na druhu vsazeného kamene a na materiálu, z něhož je zásnubní prsten vyroben. Největší část hodnoty prstenu tvoří drahý kámen, jehož cena se odvíjí od jeho velikosti, čistoty a brusu. Nejlevnější zásnubní prsteny můžete pořídit již za 300 korun. Průměrná cena zlatého prstenu s briliantem nebo safírem se pohybuje okolo 8 000 až 20 000, ale existují i prsteny za desítky, ba i stovky tisíc korun.

Chirurgická ocel

Cenově nejdostupnější variantou jsou zásnubní prsteny z chirurgické oceli. Do prstenů z chirurgické oceli není zvykem vkládat drahé kameny. Zásnubní prsteny jsou nejčastěji dekorovány zirkony, nebo krystaly, které, jsou-li dobře vybroušeny, mohou připomínat diamanty. Výhodou chirurgické oceli je její pevnost, tvrdost, stálost barvy a antialergičnost. Zásnubní prstýnek z chirurgické oceli lze koupit již za pár set korun.

Stříbro

Stříbrné zásnubní prsteny patří v kategorii levných zásnubních prstenů k nejoblíbenějším. Stejně jako do ocelových prstenů, ani do stříbrných se obvykle nevsazují drahé kameny. Na rozdíl od ocelových prstenů jsou stříbrné prstýnky méně odolné, snadno se poškrábou a časem ztrácí svou původní barvu a lesk. Navíc stříbro není hypoalergenním materiálem, narozdíl od chirurgické oceli. Stříbrný zásnubní prsten seženete v řádu několika stovek korun.

Wolfram

Wolframové prsteny patří k méně obvyklým. Díky skvělým vlastnostem wolframu: vysoká tvrdost, odolnost vůči poškrábání, stálost barvy a lesku a nízké ceně wolframových šperků, jsou (nejen) zásnubní prsteny z wolframu velmi oblíbeny. Wolframové šperky seženete v bílé, žluté i kombinované barvě. Zásnubní prsteny z wolframu lákají především svým nápaditým, netradičním designem. Zásnubní prsten může zdobit zirkon, ale briliant či safír. Nejlevnější zásnubní prsteny z wolframu lze pořídit od několika stovek do dvou tisíc. Cena prstenů s drahými kameny se může vyšplhat do řádu tisíců i desetitisíců.

Zlato

Nejhojněji využívaným materiálem pro výrobu zásnubních prstenů je zlato, ať už bílé, žluté, červené či jejich kombinace. Cena zlata je dána jeho ryzostí. Zlato je drahý kov a tak se do zlatých prstenů nejčastěji vkládají drahé kameny či pravé perly. Levnější variantou představují zlaté zásnubní prsteny zdobené zirkony nebo krystaly. Zlato je pevný, tvrdý materiál, který téměř nemění svou barvu v čase, je vyleštitelný do původního lesku a jen výjimečně způsobuje alergické reakce. Nevýhodou zlatých šperků je, že jsou citlivé na poškrábání. Cena, kterou zaplatíte za zlatý zásnubní prsten se zirkony, se pohybuje od 2 000 do 5 000 korun. Ve stejné cenové kategorii se pohybují i zlaté prsteny zdobené perlou. Zlatý zásnubní prsten s briliantem pořídíte již od 6 000 korun. Jelikož cena prstenu vychází z velikosti, potažmo hmotnosti kamene, může se horní hranice ceny vyšplhat až do statisíců.

Platina

Velmi žádaným materiálem pro výrobu šperků je platina. Díky svým skvělým vlastnostem, jako je tvrdost, pevnost, stálost barvy, antialergičnost, vysoký lesk a odolnost vůči poškrábání je platina oblíbeným materiálem pro výrobu zásnubních prstenů. Platina je o něco dražším kovem než je zlato a proto je jí využíváno nejčastěji v kombinaci s jiným kovem či k potažení povrchu prstenu. Cena nejlevnějších prstenů vyrobených z platiny a bez kamene se pohybuje okolo 7 000 korun. Dále se cena platinového zásnubního prstenu odvíjí od druhu kamene a jeho hmotnosti. Za platinový zásnubní prsten tak nakonec zaplatíte od 10 000 výš.

Titan

O titanu se díky jeho vlastnostem mluví jako o kovu budoucnosti- je lehký, tvrdší než ocel, barevně stálý a rezistentní vůči poškrábání. Navíc tento kov nezpůsobuje alergie. Tyto vlastnosti dělají z titanu jeden z nejoblíbenějších šperkařských materiálů. Titanové šperky patří cenově do střední a vyšší kategorie. Titanový zásnubní prsten koupíte již okolo dvou tisíc korun. Necháte-li titanový prsten osadit drahými kameny, pak se jeho cena může vyšplhat nad deset tisíc korun.