Zásnubní Prsteny

Zásnubní prsten a velikost

Nejeden muž by mohl vyprávět, jaké trampoty si užil zjišťováním správné velikosti prstu své vyvolené. Má-li být akt požádání o ruku překvapením a nejste-li si jisti správnou velikostí prstýnku, pak počítejte s tím, že Vám její zjištění vám nachystá nejedno dobrodružství. Vyvléci se z toho můžete pouze v případě, je-li součástí Vašich plánů žádání o ruku společná návštěva klenotnictví.

Následující řádky jsou určeny mužům, kteří v duchu tradice hodlají své milované zásnubním prstenem vyrazit dech. Zopakujme si na začátek tři důležitá pravidla:

a) Zásnubní prsten se nosí na prsteníčku levé ruky, snubní prsten pak přichází nad něj. Některé ženy dávají přednost prostředníčku a prsteníček si nechávají volný na snubní prsten. Volba prstu je v tomto případě na Vás. Nezapomeňte však, že prsty levé ruky mají jinou tloušťku než prsty pravé ruky.

b) Nejste-li si 100% jisti, že znáte správnou velikost prstu své milé, opusťte od rytí jmen, dat a romantických vzkazů do prstenu. To můžete udělat později.

c) Nemáte-li ani v okamžiku, kdy prsten kupujete jistotu, že víte přesnou velikost, pak doporučujeme sáhnout po větším čísle. Zamezíte tak případné horké chvíli, kdy se dívka do prstenu nemůže dostat. Bude-li prstýnek moc velký, můžete svůj omyl zdůvodnit komplimentem, jaká je vaše drahá laňka.

Plánujete-li žádost o ruku Vaší vyvolené jako překvapení, pak se jistě shodneme na tom, že veškeré přípravy, výběr a nákup zásnubního prstenu by měly probíhat ve vší tajnosti. Nelze za dívkou přijít a jen tak mezi řečí se otázat na velikost jejího prsteníčku. Nedoporučuje se ani dlouhé objímání prstíku, oční přeměřování, porovnávání ruky dívky s vlastní rukou či přikládání prstů k pravítku či jiným pomůckám v bdělém stavu slečny. Nepodceňujte dívky, jsou v tomto směru nadány zvláštním druhem intuice a jakákoli neopatrnost z vaší strany u nich může spustit signál blížící se veselky a Vy budete mít po překvapení.

Jak zjistit velikost zásnubního prstenu

Na to, jak zjistit správnou velikost prstenu, existuje řada více či méně zaručených tipů. Pro správné určení velikosti zásnubního prstenu Vám doporučujeme zkombinovat raději několik metod, jejichž průměrný výsledek bude pravděpodobně nejlépe odpovídat realitě. Zde Vám nabízíme několik možností, jak zjistit správnou velikost zásnubního prstenu:1) Metoda jiného prstýnku

Za nejvíce spolehlivou a osvědčenou metodu zjištění správné velikosti zásnubního prstenu platí takzvaná kořistnická metoda. Název této metody vychází z jejího principu. Jde zde o to, ukořistit prstýnek svého děvčete, který nosí na levém prsteníčku. Nejpříhodnější doba pro jednání je noc. V klenotnictví pak již jednoduše zjistíte jeho velikost a máte podle čeho vybírat. Po akci prstýnek opět nenápadně vraťte! Pokud nechcete riskovat, že Vaše milá zalarmuje policii pro ztrátu drahého šperku, vraťte prsten ještě týž noc. Jeho vnitřní stranu změřte pomocí proužku papíru, který narovnáte podél vnitřní strany. Udělejte si značku na místě, kde se konce proužku dotýkají a změřte celkovou délku, s přesností na milimetry! K měření velikosti prstýnku nepoužívejte krejčovský metr, není tolik přesný. Úskalím této jinak velmi exaktní metody může být, že prsten, který se Vám podařilo získat je slečně velký nebo naopak příliš malý.

Další využití kořistnické metody v praxi nabízí přiložení získaného prstenu k různým velikostním tabulkám s různě velkými kružnicemi pro prst a odtud vyčíst velikost prstenu. Ne však všechny tabulky s otvory na prst, se kterými můžete prstýnek porovnat, jsou úplně spolehlivé a ne každá tiskárna je na milimetr přesná. Proto spíše doporučuje změřit průměr (linie procházející středem prstýnku, spojující dva protilehlé body) dívčina prstýnku a v tabulce velikostí prstenů podle něj určit správnou velikost budoucího prstenu.

Tabulka velikostí prstenů

Vnitřní průměr
prstenu
velikostVnitřní průměr
prstenu
velikost
14,6 mm4617,8 mm56
15,0 mm4718,1 mm57
15,3 mm4818,4 mm58
15,6 mm4918,8 mm59
15,9 mm5019,1 mm60
16,2 mm5119,4 mm61
16,5 mm5219,7 mm62
16,8 mm5320,0 mm63
17,2 mm5420,3 mm64
17,5 mm5520,6 mm65

2) Provázková metoda

Nenosí-li Vaše dívka žádný prsten či jej nikdy nesundává, nezoufejte, i pro Vás existuje řešení jménem provázková metoda. Tato metoda vyžaduje jistou dávky odvahy, protože sběr dat probíhá na těle slečny, zatímco spí. Jakýkoli nevhodný pohyb či přílišný šelest jsou hrozbou prozrazení Vašich úmyslů. Buďte proto nanejvýš opatrní, tišší a něžní! Postup je následující. Vyčkejte, až vaše dívka usne, nebo se vzbuďte nad ránem, kdy ještě spí a její spánek je nejhlubší. Okolo prsteníčku levé ruky omotejte opatrně provázek a prstem si přidržte vzniklé očko. Poté se pokuste očkem posunout přes kloub, kde je prst nejsilnější. Přesnějšího výsledku dosáhnete, uděláte-li si na provázku nebo niti uzlík. Pak zkuste, zda jde takovýto provázkový prstýnek z prstu sejmout. Nakonec pečlivě změřte délku provázku, která byla potřeba k omotání prstu. Mějte na paměti, že prstýnek musí těsně sedět přes kloub prstu, jinak jej dívka nenavlékne nebo jí bude příliš velký.

3) Metoda papírového proužku

Zjistit správnou velikost zásnubního prstenu můžete i pomocí papírkové metody. Papírková metoda je založena na obdobném principu jako provázková metoda. Na moment, kdy Vaše dívka bude hluboce spát, si nachystejte proužek papíru, který jí obtočíte okolo levého prsteníčku. Tužkou si v místě, kde se jeden konec setkává se zbytkem proužku, udělejte značku. Poté důkladně změřte délku proužku po značku. Nezapomeňte vyzkoušet, zda papírový kroužek přetáhnete přes kloub dívčina prstu. Výhodou zjišťování velikosti prstýnku pomocí papírového proužku je oproti provázkové metodě vyšší přesnost. Papír se přeci jen tolik nekroutí a papírový proužek svou šířkou lépe simuluje prsten než provázek nebo nit.

Nebezpečí toho, že se dívka vzbudí v půli Vašeho počínání, klesá s hloubkou jejího spánku. Vhodné podmínky znamenají více než půl úspěchu. Chcete-li trochu napomoci příhodným podmínkám, pak vezměte svou slečnu na dlouhou pěší túru a vynechejte pro tento den veškeré kofeinové životabudiče. Dívky se sníženou potřebou spánku zmůžete domácími knedlíky nebo meduňkovým odvarem. Vyložené nespavce udoláte alkoholem. Nedoporučujeme však pojistit úspěch akce prášky na spaní, zejména není-li na ně dívka zvyklá.